Bebek Dostu Hastane
19 Temmuz 2023

EMZİRME VE BEBEK DOSTU HASTANE POLİTİKASI.pdf

HAVRAN DEVLET HASTANESİ

EMZİRME ve BEBEK DOSTU HASTANE POLİTİKASI

 

 1. Emzirmeye ilişkin yazılı bir politikamız mevcuttur. Bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulur.

   

 2. Tüm sağlık personelimizbu politika doğrultusunda eğitilir ve anne sütüyle beslenmeleri konusunda destekleri sağlanır.

   

 3. Hastanemizde annelerin bebeklerini rahatlıkla emzirebilecekleri emzirme odası mevcuttur.

   

 4. Hastanemizde polikliniklere başvuran hamile kadınlar, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda emzirme danışmanı tarafından bilgilendirilir.

   

 5. Annelere, emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilir,

   

 6. Tıbben gerekli görülmedikçe, yenidoğanlara anne sütünden başka yiyecek, içecek önerilmez.

   

 7. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilir.

   

 8. Hastanemizde tedavi gören anne ile bebeğin ( özellik arz etmedikçe ) 24 saat aynı odada beraber kalmalarını sağlayacak bir uygulama benimsenmiştir,

   

 9. Annelere bebeklerini ,bebeğin istediği sıklıkta ve sürede emzirmeleri önerilir. Başarılı bir emzirmenin 20 ile 30 dk. sürmesi gerektiği hakkında bilgilendirilir.

   

 10. Anne sütüyle beslenen bebeklere emzik, biberon ve ilk 6 ay ek besin verilmemesi için annelere ve diğer aile fertlerine bilgilendirme yapılır.6. aydan sonra uygun ek gıdalar ilave edilerek emzirme 2 yaşına kadar teşvik edilir.

   

 11. Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri açısından hastanemizin emzirme danışmanına başvurabilecekleri hakkında bilgilendirilir.

   

 12. Anneler hastanemiz dışında başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve bulunduğu bölgelerdeki emzirme  destek grupları hakkında bilgilendirilirler.

   

 13. Kurumumuzun tüm birimlerinde mama kodu uygulaması benimsenmiştir.